Puijon kisat 2013
Virallisena valokuvaajana pääsi kuvaamaan mielenkiintoisissa paikoissa
Kiitos Kuopion kameraseuran, tiistaina pääsin kokeilemaan miltä tuntuu olla Kansainvälisen Hiihtoliiton eli FIS:n akkreditoima valokuvaaja, kun pääsin kuvaamaan mäkihypyn maailmancupia Puijon kisoissa. Oli kyllä mahtavaa päästä seuraamaan ammattilaisten työskentelyä läheltä ja kuvaamaan itsekin sellaisista paikoista joihin normi katsoja ei pääse. Myös yleisön joukossa kuvaaminen oli huomattavasti helpompaa, sillä varsinkin kansainväliset vieraat halusivat tulla sellaisen henkilön kuvaamaksi, jolla oli Photographer-liivi päällä. Oli kyllä todella hauskaa ja kameraseuran jäsenmaksu tuli kyllä näin jo monin verroin takaisin. Täytyy katsoa, jos viikonloppuna ehtisi tehdä kuvasaaliista oikein gallerian, mutta tässä muutama kuva maistiaisiksi ensinälkään.
Mäkihypyn maailmancupin 2012-2013 voiton Puijolla varmistanut Gregor Schlierenzauer
Myös pienemmällä lähtönumerolla lennettiin näyttävästi – Junshiro Kobayashin taidonnäyte
Savolaeset naatiskelivat…
…kun puolalaiset juhlivat Kamil Stochin osakilpailuvoittoa
Onnellisen fanin riemua ylimmillään
Vautsi…mitä kuvia! Kyllä näistä alkupaloista ruokahalu senkuin kasvoi 🙂 Yritäpä ehtiä kasata sitä galleriaa!!Varmaan oli hieno kokemus.
Totta, kyllä se, että noilta urheilukuvauksen ammattilailta tulee monesti niin hyviä kuvia, johtuu paljon myös siitä, että ne pääsevät kuvaamaan tapahtumat näiltä ”tuhannen taalan” kuvauspaikoilta. Todella hienoa settiä!
Vau!! Upeaa työtä:) Melkein kuin olisi ollut mukana, kiitos!
Oli varmaan mukava päästä kunnon paikoille kuvaamaan. Ilmavan näköisiä suorituksia. Kai sää pöllit sen liivin?. Tuosta haastetta seuraavalle rallireissulle:http://www.360panorama.fi/360-panoramas-references/item/85-ita-ralli.htmlVoi olla, että muutama katsoja on, kun tuollasen värkkäät seuravaaksi.
Eka kuva varsinkin on tosi upea. Kuvakulma ratkaisevan hieno, ja hyvä että kuvassa näkyy urheilijan lisäksi kunnolla myös kilpailupaikka. Kisatunnelmakin välittyy hienosti.Terveisin,Teemu, Digikuvaaja.net
Kiitos Sirpa, JPK, Minttuli, Mikko ja Teemu Tretjakov mukavasta palautteesta. 🙂 Sää oli todella hankala, lunta pyrytti tuohon alastulomäkeen niin pahasti, että pelotti koko ajan uuden kameran puolesta. Koska 6D:ssä ei ole sääsuojausta, niin jo ensimmäisen kierroksen puolessa välissä päätin lähteä alas ja toivoa että edes yksi täysosuma olisi tarttunut kennolle. Tuo ensimmäinen kuva on ainakin aika lähellä sitä mitä hain, helppo olla tyytyväinen. En Mikko pöllinyt liiviä. 20e:n pantti olisi tietysti ollut pieni menetys siihen nähden kuinka paljon kateutta se herättäisi muissa harrastajissa, mutta en kuitenkaan halunnut pilata kameraseuran mainetta pöllimällä. Kaulassa roikkunut kortti naruineen on riittävä todiste. Yritin kaikkeni, että meistä kameraseuralaisista jäisi osaava, hyvä ja asiallinen kuva, jotta vastaavia tilaisuuksia tarjoutuisi jatkossakin. Tuo 360panorama blogi ja tuo huikea kuva ovatkin minulle jo ennestään tuttuja.
Kiitos Pasi,iloitsen rohkaisevista sanoistasi. Saanen linkittää blogisi Kuopion Kameraseuran verkkosivuille, koska kuvasi ovat oikeasti upeita. Samalla palaute kolahti hienosti kameraseuramme toimintasuunnitelman onnistumisen puolesta. Valokuvaus antaa ainakin minulle todella paljon, eikä koskaan (ainakaan vielä) ole tuntenut olevansa ”valmis” kuvaajana. J-P Korpi-Vartiainenhttp://kuopionkameraseura.org
Ollos hyvä! Kiitos myös itsellesi, kun sait neuvoteltua meille kameraseuralaisille tällaisen etuoikeuden. Huomasinkin jo linkin seuran kotisivulla, kiitos linkkaamisestakin. 🙂
Hienoa kun pääsit tapahtumien keskipisteeseen!Tykkään tuosta kuvasta jossa hypätään numerolla 6, hieno postaus kaikkiaan!
Vau, nyt oon kade! Hienoa otoksia. Tuo hyppääjä -kuva numero 6 on minunkin suosikkini. Vau!
Kiitoksia kehuista Vikki ja Reija. Tuo kutonen on yllättävän hyvä, hyppääjä terävä, vaikka putkena oli ”kisaa varten” ostamani väliaikainen ratkaisu putkeksi eli hidas ja halpa Sigma 70-300/4-5.6 DG. Se saa hoitaa telen virkaa siihen asti kunnes parempi putki saapuu Lepolandiaan.